Kołatanie serca co to takiego?

 

 

Pod tym pojęciem kryje się zaburzenie pracy jednego z najważniejszych organów człowieka. Kołatanie serca jest również określane jako arytmia czy palpitacja. Zwiększona częstotliwość uderzeń tego narządu wywołuje duży niepokój. Przyspieszone lub nierówne bicie serca to objawy towarzyszące różnym dolegliwościom, które w większości przypadków powinny skłonić do konsultacji z lekarzem. Chory odczuwa także ból w klatce piersiowej. Palpitacja może mieć zarówno podłoże psychosomatyczne, jak i fizjologiczne.

Przyczyny kołatania serca

Zaburzenia rytmu pracy serca warto zbadać metodą Holtera lub EKG. Badanie elektrokardiograficzne polega na zapisaniu czynności bioelektrycznej mięśnia sercowego w postaci wykresu i służy wykrywaniu nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu. Arytmia pojawia się zazwyczaj w wyniku zaburzeń powstawania impulsów elektrycznych w węźle zatokowo-przedsionkowym serca lub nieprawidłowego ich przewodzenia, w tzw. układzie przewodzącym. Do najczęstszych przyczyn, które mogą powodować przyspieszone bicie zalicza się: choroby mięśnia sercowego, metaboliczne czy hormonalne, problemy psychiczne, palenie tytoniu oraz stosowanie innych używek, przyjmowanie niektórych leków, wady wrodzone, nadmiar aktywności fizycznej, gorączka, migrena, a także niedokrwistość.

Diagnostyka i leczenie

Osoby odczuwające niepokojące objawy powinny zgłosić się do lekarza rodzinnego, który zdecyduje o tym, czy konieczna jest dalsza konsultacja z kardiologiem lub psychiatrą. Pacjenci mogą także wykonać badanie krwi z oznaczeniem poziomu elektrolitów (sodu, potasu i wapnia), hormonów tarczycy oraz stężenia niektórych hormonów w organizmie. Lekarz zaleca wykonanie EKG albo tzw. echa (USG) serca. W przypadku poważnych schorzeń leczenie opiera się na wykonaniu specjalistycznych badań i stałej opiece kardiologa bądź innego specjalisty, który zdecyduje o ewentualnym wdrożeniu farmakoterapii. U Pacjenta bez znacznych odchyleń od normy nie ma konieczności włączania leków. Jedynym zaleceniem jest prowadzenie zdrowego trybu życia, czyli zrezygnowanie z używek czy unikanie nadmiernego stresu.

Kołatanie serca w spoczynku

Zaburzenia rytmu pracy serca bada się za pomocą EKG spoczynkowego. Wskazaniem do przeprowadzenia takiego badania są bóle, duszności i uczucie dyskomfortu w klatce piersiowej. Kołatanie serca w spoczynku bywa objawem poważnych chorób. Najczęściej spowodowane jest przez spowolnienie akcji serca bądź przyspieszenie rytmu. W przypadku arytmii, czyli migotania przedsionków mamy do czynienia z nieregularnymi uderzeniami przedsionków serca około 300-700 razy na minutę.

Najgroźniejszym powikłaniem przy tym schorzeniu jest udar mózgu. Warto zatroszczyć się dużo wcześniej o nasze zdrowie i zgłosić się do lekarza, który postawi odpowiednią diagnozę. Elektrografia spoczynkowa pozwala także na szybką ocenę stopnia niedokrwienia tego organu. Badanie polega na przyczepieniu elektrod do powierzchni klatki, a także do kończyn górnych i dolnych. EKG pomaga również kontrolować funkcjonowanie czy skuteczność pracy rozrusznika.

Odpowiednia profilaktyka

Fragment przysięgi Hipokratesa „Lepiej zapobiegać, niż leczyć” to udokumentowana statystykami prawda, która idealnie się sprawdza nie tylko w przypadku tego schorzenia. Zdrowe nawyki, zbilansowana dieta, rzucenie palenia czy umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych powinny przynieść realne korzyści. Jeśli dodamy do tego dbanie o regularną aktywność fizyczną i łagodzenie stanów lękowych przy pomocy technik relaksacyjnych, to możemy skutecznie przywrócić prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Zdrowy styl życia wpływa pozytywnie na kondycję każdego człowieka, podobnie jak ograniczenie spożycia alkoholu. Niezbędne jest kontrolowanie ciśnienia tętniczego krwi, poziomu cholesterolu oraz prowadzenie kalendarza, w którym odnotujemy sytuację przyspieszonego rytmu serca. Warto również poinformować lekarza prowadzącego o chorobach serca występujących wśród najbliższej rodziny.

Objawy zaburzeń rytmu serca

W większości przypadków Pacjenci odczuwają ból w klatce piersiowej i uczucie szybkiego czy nierównego bicia serca oraz pojawienie się tzw. skurczy dodatkowych. Symptomami towarzyszącymi są też bóle głowy, ogólne osłabienie, nagła potrzeba kaszlu, bladość czy mniejsza koncentracja. Chory odczuwa częstoskurcz, w tym dodatkowe dolegliwości typu zawroty, które mogą doprowadzić do zasłabnięcia i utraty przytomności. Puls Pacjenta wynosi ponad 100 uderzeń na minutę, a oddech jest przyspieszony. Może się również pojawić nadmierna potliwość oraz uczucie duszności.

W jaki sposób należy postępować w momencie takiego ataku? Osoby, które odczuwają częstoskurcz, powinny usiąść, oprzeć stopy o podłogę, oddychać głęboko, tak by koncentrować się na każdym wdechu i wydechu. Przede wszystkim nie trzeba wpadać w panikę, warto też sprowokować wymuszony kaszel lub zastosować tzw. próbę Valsalvy. Metoda polega na zaciśnięciu palcami nosa, zamknięciu ust oraz wykonaniu głębokiego wdechu i następnie wydechu przy zamkniętych ustach i nosie (parcie powietrzem na zamknięty nos i usta oraz przeponę). W przypadku nieustąpienia częstoskurczu należy wezwać karetkę pogotowia. Zaburzenia rytmu pracy serca mogą również przebiegać zupełnie bezobjawowo.