USG serca przezprzełykowe
Co to jest badanie TEE?
TEE, czyli USG przezprzełykowe serca, które wykonujemy w mieście Wrocław to badanie obrazowe, pozwalające na bardzo dokładną ocenę budowy serca i naczyń, również w obszarach niedostępnych w klasycznym badaniu przezklatkowym (TTE). Wykorzystywaną do badania sondę wysokiej częstotliwości wbudowano w gastroskop, który poprzez usta umieszcza się w przełyku badanego. Ze względu na bliskie sercu położenie przełyku uzyskiwane tą techniką obrazy serca i zastawek charakteryzują się bardzo wysoką jakością i skutecznością diagnostyczną.
Kiedy zaleca się wykonanie badania TEE?
W trakcie TEE ocenia się mięsień i wielkość jam serca oraz ich zawartość (zakrzepy, nowotwory), budowę zastawek (szczególnie w przypadku podejrzenia infekcji bakteryjnej, wirusowej lub grzybiczej), a także dużych naczyń serca, worek osierdziowy oraz przepływy krwi wewnątrz mięśnia. Badanie TEE wykonuje się w sytuacjach, w których klasyczne USG przezklatkowe TTE nie pozwala na postawienie precyzyjnego rozpoznania. Przygotowanie Pacjenta do leczenia operacyjnego i ocena przecieków wewnątrzsercowych to szczególne wskazanie do badania. Oferta KardioMedical z siedzibą we Wrocławiu obejmuje USG przezprzełykowe serca. Świadczymy wysokiej jakości usługi diagnostyczne, dbając o komfort oraz bezpieczeństwo wszystkich badanych.
Ryzyko badania i powikłania
Ryzyko procedury wiąże się z koniecznością intubacji przełyku przez gardło (wsunięcie sondy do gardła przez ustnik). Czasami po zabiegu występuje ból gardła, rzadziej krwawienie z przełyku. USG przezprzełykowe serca we Wrocławiu wykonujemy, mając na względzie przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa Pacjentów. W celu zapewnienia maksymalnego komfortu przed przystąpieniem do badania znieczulamy gardła środkiem w aerozolu oraz podajemy dożylnie lek znieczulający. Z tego względu po wyjściu z poradni nie można prowadzić pojazdów mechanicznych ani pracować.
Jak przygotować się do badania?
Na kilka dni przed procedurą nie można spożywać alkoholu, a co najmniej 4-6 godzin przed badaniem nie wolno jeść. Do 2 godzin po diagnostyce nie należy spożywać płynów lub pokarmów.
Przebieg badania
Na badanie należy zgłosić się 30 minut wcześniej z osobą towarzyszącą. Po założeniu wenflonu oraz elektrod do monitorowania EKG za pomocą specjalnego aerozolu znieczula się gardło. Następnie dożylnie podaje się lek sedatywny. Po tych czynnościach lekarz w asyście pielęgniarki poprzez ustnik zakłada sondę i prosi o jej przełknięcie. Po wejściu do przełyku następuje właściwe badanie – obrazowanie serca i naczyń. W przypadku podawania kontrastu konieczne jest wykonanie przez Pacjenta próby Valsalvy (głębokie nabranie powietrza przy zamkniętej nagłośni i parcie na brzuch). Po zakończeniu procedury lekarz usuwa sondę.
Badany musi pozostać jeszcze godzinę w poradni, następnie usuwa się wenflon i Pacjent może udać się do domu w asyście osoby towarzyszącej. Należy pamiętać, aby przez 2 godziny po badaniu nie spożywać płynów lub pokarmów. Dyskomfort w gardle i przełyku może utrzymywać się do dwóch dni. W przypadku występowania takich dolegliwości powyżej 2 dni lub pojawienia się krwi czy wymiotów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Wrocław to miejsce, gdzie nasi specjaliści szybko udzielą fachowej pomocy po wykonaniu badania, jakim jest USG przezprzełykowe serca.